Dogecoin rise and memecoin season

Dogecoin rise and memecoin season

Memecoins are based on memes and have higher volatility compared to cryptocurrencies like Bitcoin and Ethereum In 2021, meme coins and cryptocurrencies with dog memes recorded exponential growth.

In 2022, however, it experienced significant decreases as a prisoner of the general decline in the market. However, memecoins are heavily influenced by social media communities and online apps, the sudden emotions that develop in these places. Accordingly, its value can rise a lot overnight, or it can experience big drops overnight. Last night, the development on the Dogecoin front increased the Dogecoin price and could affect other memecoins as well.

Dogecoin development

Last night,  the latest development on the Twitter and Dogecoin fronts increased the DOGE price by more than 25 percent. Social media giant Twitter’s logo has changed with the DOGE logo. With this development, “Is the Memecoin season starting?” brings the question. The latest development in DOGE has pushed the coin price up 30 percent to around $0.107, the December high before a brief reversal.

This development can also be interpreted as a reversal signal for memecoins. In particular, coins with dog memes can be positively affected by the increase in Dogecoin price and the developments based on this increase.

The use of Shiba Inu as the new Twitter logo could be part of a larger strategy to put memecoin at the center of social media’s crypto capabilities. Known for his Dogecoin adoration, Elon Musk and his lawyers asked a US judge last week to drop the case against Dogecoin ( DOGE ). Tesla and SpaceX owner Elon Musk was sued for $258 billion for allegedly creating a “pyramid scheme” popularly known as a “pyramid scheme” to support Dogecoin.

The Twitter community is reacting to this logo update. The Twitter community, including DOGE holders, is excited about Dogecoin price action and the potential for it to spill over into other memecoins. Among the reactions from the Twitter community is a tweet from analyst Coin Bureau.

 

Some trader groups do not like Elon Musk’s support of Dogecoin, interpreting it as a “distraction” from the many “available financial advantages” associated with Bitcoin.

Is Memecoin season starting?

In parallel with the price of Dogecoin, SHIB and BabyDoge, which are among other memecoins, also increased. While SHIB increased by approximately 5 percent; BabyDoge, on the other hand, experienced an increase of approximately 7 percent.

Anndy Lian, a business strategist, hinted that memecoin season has arrived and asked, “Which memecoin is next?” He tweeted that:

 

The breed of dog in the memes of Shiba Inu and Dogecoin is the Shiba Inu. In this way, among the memecoins that became popular after the Twitter update, Shiba Inu comes after Dogecoin. At the time of this writing, SHIB is trading at $0.00001145, up 5.82 percent in the last 24 hours.

See also  All Cake, No-Bake: BabyCake’s Rise in the World of Digital Currencies

Floki Inu is also among the memecoins that started to rise with the news of Dogecoin. A tweet was taken from Floki Inu’s official account as follows:

 

Former US Congress candidate and now crypto podcaster and founder of Gokhshtein Media, David Gokhshtein, posted a tweet about memecoins that brought an enthusiastic response from the crypto community. He did not mention any coins in his tweet. Gokhshtein wonders if memecoins will rise again. Gokhshtein tweeted, asking his followers if they believe memecoins will make another bull run.

 

David Gokhshtein claims that SHIB will reach $0.01. Gokhshtein is a well-known Shiba Inu and Dogecoin holder who has been supporting these coins for a long time. Gokhshtein has also been tweeting quite a bit lately about SHIB’s rival, Floki Inu (FLOKI). In his previous tweets, he had expressed several times the view that memecoins could bring a large number of new retail investors to the crypto market and get them interested in Bitcoin and other major cryptocurrencies.

DOGE price analysis

The Twitter update triggered an approximately 30 percent increase in DOGE price, allowing DOGE, the largest meemcoin by market cap, to break the tough resistance level at $0.082 at the 200-day EMA. DOGE hovers around $0.100 to record intraday highs of $0.105 before a short reversal.

The massive surge in the price of Dogecoin briefly overtook Cardano (ADA) to become the seventh largest cryptocurrency by trading volume. However, the decrease in excitement experienced since then against Dogecoin, which is known to be very quickly affected by community feelings, has brought the price of DOGE to $ 0.091.

The developments in Dogecoin and this sudden price rise have started a new topic of discussion in the crypto community. It is debated whether this rise will start a new rally among dog-inspired cryptocurrencies after all.

The rise of Dogecoin has also led to rises in projects on the Doge Chain. According to CoinMarketCap data; Transaction volume on projects on Doge Chain has increased by nearly 30 percent in the last 24 hours.

 

 

Dogecoin yükselişi ve memecoin sezonu

Memecoin‘ler meme’lerden yola çıkar ve BitcoinEthereum gibi kripto paralara kıyasla daha yüksek volatiliteye sahiptir. 2021 yılında meme coin’ler ve dog (köpek) meme’li kripto paralar, üstel bir büyüme kaydetti.

2022 yılında ise piyasadaki genel düşüşün esiri olarak kayda değer düşüşler yaşadı. Bununla birlikte memecoin’ler, sosyal medya toplulukları ve çevrimiçi uygulamalardan, bu yerlerde gelişen ani duygulardan oldukça fazla etkilenir. Buna göre de değeri bir gecede çok yükselebileceği gibi bir gecede büyük düşüşler de yaşayabilir. Dün gece, Dogecoin cephesinde yaşanan gelişme Dogecoin fiyatını artırdığı gibi diğer memecoin’leri de etkileyebilir.

See also  Crypto Faces Critical Moment as Regulatory Walls Rise

Dogecoin gelişmesi

Dün gece saatlerinde, Twitter ve Dogecoin cephesinde yaşanan son gelişme, DOGE fiyatında yüzde 25’ten fazla artış sağladı. Sosyal medya devi Twitter’ın logosu DOGE logosuyla değişti. Bu gelişmeyle birlikte akıllara “Memecoin sezonu başlıyor mu?” sorusunu getiriyor. DOGE’de yaşanan son gelişme coin fiyatını, yüzde 30 artırarak kısa bir geri dönüşten önce aralık ayının en yüksek seviyesi olan 0,107 dolar civarına yükseltti.

Bu gelişme memecoin’ler için bir geri dönüş sinyali olarak da yorumlanabilir. Özellikle de köpek meme’li coin’ler, Dogecoin fiyatındaki artıştan ve bu artışa dayalı yaşanacak gelişmeler sayesinde olumlu etkilenebilir.

Shiba Inu’nun yeni Twitter logosu olarak kullanılması, memecoin’i sosyal medyanın kripto yeteneklerinin merkezine yerleştirmek için daha büyük bir stratejinin parçası olabilir. Dogecoin hayranlığıyla bilinen Elon Musk ve avukatları geçen hafta bir ABD yargıcından, Dogecoin (DOGE) hakkındaki davanın düşürülmesi talebinde bulunmuştu. Tesla ve SpaceX’in sahibi Elon Musk’a Dogecoin’i desteklemek için halk tarafından “saadet zinciri” olarak bilinen bir “piramit şeması” oluşturduğu iddiasıyla 258 milyar dolarlık tazminat davası açılmıştı.

Twitter topluluğu, yaşanan bu logo güncellemesine tepki gösteriyor. Dogecoin fiyat hareketleri ve bunun diğer memecoin’lere yansıma potansiyeli ele alındığında DOGE sahipleri de dahil olmak üzere Twitter topluluğu heyecanlanıyor. Twitter topluluğundan gelen tepkiler arasında analist Coin Bureau’nun bir tweet’i de yer alıyor.

 

Bazı trader grupları ise Elon Musk’ın Dogecoin’i desteklemesinden hoşlanmıyor ve bu durumu, Bitcoin ile ilişkili çok sayıdaki “mevcut finansal avantaj”dan “dikkat dağıtma” şeklinde yorumluyor.

Memecoin sezonu başlıyor mu?

Dogecoin fiyatına paralel olarak diğer memecoin’ler arasında yer alan SHIB ve BabyDoge de artış yaşadı. SHIB, yaklaşık olarak yüzde 5 artarken; BabyDoge ise yaklaşık olarak yüzde 7 artış yaşadı.

İş stratejisti olarak görev yapan Anndy Lian ise memecoin sezonun geldiğini ima ederek “Sıradaki memecoin hangisi?” şeklinde bir tweet paylaştı:

 

Shiba Inu ve Dogecoin’in meme’lerindeki köpek cinsi Shiba Inu’dur. Bu sayede de Twitter güncellemesinden sonra popüler hale gelen memecoin’ler arasında Dogecoin’den sonra Shiba Inu geliyor. SHIB, bu yazının hazırlandığı sıralarda son 24 saatteki yüzde 5.82’lik artışla 0.00001145 dolardan işlem görüyor.

Floki Inu da Dogecoin haberiyle yükselmeye başlayan memecoin’ler arasında yer alıyor. Floki Inu’nun resmi hesabından şu şekilde bir tweet atıldı:

 

Eski ABD Kongresi adayı ve şimdi kripto podcaster ve Gokhshtein Media’nın kurucusu David Gokhshtein, kripto topluluğundan coşkulu bir yanıt getiren memecoin’ler hakkında bir tweet yayınladı. Tweet’inde herhangi bir coin’den bahsetmedi. Gokhshtein, memecoin’lerin tekrar yükselip yükselmeyeceğini merak ediyor. Gokhshtein tweet atarak, takipçilerine memecoin’lerin başka bir boğa koşusu yapacağına inanıp inanmadıklarını sordu.

See also  ETH to BTC prediction: Will post-Merge Ethereum rise to challenge Bitcoin domination?

 

David Gokhshtein, SHIB’nin 0,01 dolara ulaşacağını iddia ediyor. Gokhshtein, uzun süredir bu coin’leri destekleyen tanınmış bir Shiba Inu ve Dogecoin sahibidir. Gokhshtein ayrıca son zamanlarda SHIB’nin rakibi Floki Inu (FLOKI) hakkında oldukça fazla tweet atıyor. Daha önceki tweetlerinde, memecoin’lerin kripto piyasasına çok sayıda yeni perakende yatırımcı getirebileceği ve Bitcoin ve diğer büyük kripto paralarla ilgilenmelerini sağlayabileceği görüşünü birkaç kez dile getirmişti.

DOGE fiyat analizi

Twitter güncellemesi, DOGE fiyatında yaklaşık olarak yüzde 30’luk bir artışı tetikleyerek piyasa değerine göre en büyük meemcoin olan DOGE’nin 200 günlük EMA’da zorlu direnç seviyesini 0,082 dolardan aşmasını sağladı. DOGE, kısa bir geri dönüşten önce, gün içi en yüksek seviyesi olan 0,105 doları kaydetmek için 0,100 dolar civarında dolaşıyor.

Dogecoin fiyatındaki büyük artış, kısa süreliğine de olsa Cardano’yu (ADA) geçerek işlem hacmine göre en büyük yedinci kripto para birimi olmasını sağladı. Bununla birlikte topluluk duygularından çok çabuk etkilendiği bilinen Dogecoin’e karşı o zamandan beri yaşanan heyecan azalışı, DOGE fiyatını 0,091 dolar seviyelerine çekti.

Dogecoin’de yaşanan gelişmeler ve bu ani fiyat yükselişi ise kripto topluluğunda yeni bir tartışma konusu başlattı. Bu yükselişin her şeye rağmen köpeklerden esinlenen kripto para birimleri arasında yeni bir ralli başlatıp başlatmayacağı tartışılıyor.

Dogecoin’in yükselişi, Doge Chain üzerindeki projelerde de yükselişler yaşanmasını sağladı. CoinMarketCap verilerine göre; Doge Chain üzerindeki projelerdeki işlem hacmi son 24 saatte yüzde 30’a yakın bir yükseliş kaydetti.

 

Source: https://tr.cointelegraph.com/news/is-memecoin-season-starting

Anndy Lian is an early blockchain adopter and experienced serial entrepreneur who is known for his work in the government sector. He is a best selling book author- “NFT: From Zero to Hero” and “Blockchain Revolution 2030”.

Currently, he is appointed as the Chief Digital Advisor at Mongolia Productivity Organization, championing national digitization. Prior to his current appointments, he was the Chairman of BigONE Exchange, a global top 30 ranked crypto spot exchange and was also the Advisory Board Member for Hyundai DAC, the blockchain arm of South Korea’s largest car manufacturer Hyundai Motor Group. Lian played a pivotal role as the Blockchain Advisor for Asian Productivity Organisation (APO), an intergovernmental organization committed to improving productivity in the Asia-Pacific region.

An avid supporter of incubating start-ups, Anndy has also been a private investor for the past eight years. With a growth investment mindset, Anndy strategically demonstrates this in the companies he chooses to be involved with. He believes that what he is doing through blockchain technology currently will revolutionise and redefine traditional businesses. He also believes that the blockchain industry has to be “redecentralised”.

Leave a Comment